Historia Depilacji


Początki depilacji datuje się na ponad 20 000 lat do tyłu. Już wtedy ludzie golili się używając do tego prowizorycznych przedmiotów. Później zaczęto stosować żywicę i inne substancje pochodzenia naturalnego. U starożytnych Egipcjan używano ostrza wykonane z brązu, a także różne odmiany wosku. Kobietą w starożytnym Rzymie nie obca była pincetka i wyrywanie włosów np. z brwi. Po wielu przejściach i pomysłach na depilację zaczęto stosować metodę polegającą na ścieraniu niechcianego owłosienia za pomocą specjalnego papieru o właściwościach ściernych. Ta metoda przetrwała aż do ok. 1940r.

Od starożytności depilacja była uznawana za oznakę zadbania i atrakcyjności. Od Egiptu po Europę, Amerykę i inne obszary depilacja była powszechna od bardzo dawna.
___________________________________________________
Notatka z wikipedii:

Depilacja — termin określający usuwanie owłosienia. Można wyodrębnić zabiegi depilacji

* czasowej
o golenie
o usuwanie mechaniczne
+ depilacja woskiem
+ depilacja depilatorem
o metody chemiczne (kremy do depilacji)
* i trwałej
o depilacja laserowa
o zabiegi elektrolizy.

Wprowadzenie metod trwałego usuwania owłosienia spowodowało rozdzielenie metod depilacyjnych na depilację (usuwanie części włosa znajdujących się nad powierzchnią skóry) oraz epilację, czyli usunięcie włosa wraz z częściami zlokalizowanymi w skórze właściwej.

Depilacja upowszechniła się wśród kobiet około lat czterdziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych za sprawą reklamy sukienki bez rękawów z 1915 roku, a później przeszła do innych krajów. Pomysł szybko został podchwycony, dzięki czemu fortunę zarobili w tamtym czasie producenci maszynek do golenia. Obecnie w większości krajów kultury europejskiej depilują się wszystkie dziewczęta i kobiety (wyjątkiem jest m.in. Francja), uznawane jest to jako jeden z czynników wpływających na higienę i estetyczny wygląd. Depilacja upowszechniła się m. in. za sprawą mody na ubrania odsłaniające coraz większe partie ciała, takie jak bikini.

Sondaże przeprowadzane na polskich nastolatkach mówią, że zaczynają się one depilować średnio w wieku 12,5 roku. Niemal wszystkie polskie nastolatki depilują włosy pod pachami i na nogach przez cały rok. Okolice bikini przez cały rok depiluje około 95% dziewcząt, zaś łono - 55%. Statystyczna polska nastolatka depiluje się nieco rzadziej niż raz na 3 dni, 85% robi to przy użyciu maszynki. Wosk, jako metodę usuwania owłosienia, preferuje 8% badanych.

___________________________________________________