Źródła światła


Rodzaje laserów używanych do depilacji laserowej:

- laser neodymowojagowy,
- laser aleksandrytowy,
- laser rubinowy,
- laser diodowy,
- laser tradycyjny łączony z technologią IPL (wysokoenergetycznymi lampami błyskowymi).

Głównym kryterium podziału laserów jest częstoliwość wiązki światła oraz rodzaj źródła światła.

Poniżej krórtki opis stosowanych urządzeń:

Laser rubinowy -dł. fali 694 nm, urządzenie zastosowane jako jedno z pierwszych do zabiegu trwałego usuwania owłosienia. Nie sprawdza się przy ciemnej karnacji i nie przy wszystkich typach włosa.

Laser aleksandrytowy - dł. fali 755 nm, Działa gorzej na jasnych włosach.

Laser diodowy - dł. fali 810-820 nm, Skutecznie niszczy włosy, jednak nie pozostaje bez skutków ubocznych, które mogą się pojawić w postaci bolesnego przebiegu zabiegu i strupów oraz podrażnień po zabiegu.

Laser Nd:YAG - dł. fali 1 064 nm, Urządzenie stosowane do usuwania włosów od wielu lat.

Laser IPL - dł. fali - w zależności od producenta ok. 540 - 650 nm, najnowocześniejsze urządzenie do depilacji laserowej. Dobrze sprawdza się nie tylko jeśli chodzi o efekty, ale także bezpieczeństwo i komfort zabiegu są podniesione do maksimum. Dodatkowo niektóre urządzenia posiadają specjalne funkcje podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Laser diodowy z radiacją (technologia ELOS)

Technologia ELOS (Electro-Optical Synergy) łączy energię światła z energią prądu RF. Wprowadzenie przepływu prądu RF ma na celu wzmocnienie efektu działania światła laserowego. Przepływ prądu RF nie zależy od zawartości melaniny w skórze, dlatego metoda ta może być bez żadnych zagrożeń aplikowana do wszystkich typów skóry. Oprócz zastosowania przepływu prądu RF, ELOS ma wbudowany system ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™), który automatycznie przerywa impuls prądu i światła po przekroczeniu bezpiecznego poziomu.
Podczas zabiegu skóra jest schładzana przez głowicę urządzenia, chroniąc w ten sposób naskórek przed przegrzaniem. Impuls światła emitowany z urządzenia podgrzewa łodygę włosa, która następnie oddaje światło do mieszka włosowego. Prąd przepływa przez skórę wykorzystując różnicę w oporze tkanki i w efekcie dogrzewa mieszek włosowy, trwale go usuwając.

Laser Light Sheer ™ Diode Laser System

Nowość na rynku - depilacja laserem diodowym jest metodą działającą powierzchniowo. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna. Laser Diodowy Light Sheer™ firmy Coherent-Lumenis, jest najnowocześniejszym tego typu urządzeniem na świecie. Wszelkie inne lasery np. lasery rubinowe, aleksandrytowe bądź neodymowojagowe to techniki przestarzałe.

Laser Light Sheer ™ Diode Laser System jest narzędziem certyfikowanym przez U.S. FDA (Food & Drug Administration). Laser ten jest całkowitym novum w medycynie estetycznej, gdyż może być stosowany na skórze opalonej.
Light Sheer™ redukuje czas zabiegu do minimum, zapewnia długookresowy efekt, tym samym niweluje potrzebę kilkakrotnego powtarzania zabiegu.
Light Sheer™ zawiera system mrożenia ChillTip™, jest to specjalny układ chłodzący, który znieczula pacjenta, niwelując dyskomfort, a tym samym zapewnia ochronę skóry przed oparzeniem podczas naświetlania.

IPL Intense Pulse Light - czyli impulsywne źródło światła, to działające kompleksowo urządzenie zaliczane do rodziny laserów, chociaż nie jest laserem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Emituje co prawda wiązkę promieni świetlnych, które nie są jednak spójne i jednolite, ale rozproszone i o różnej długości. Dzięki tej najnowszej technologii wiązki światła mogą docierać na różne głębokości naszej skóry i działać wielokierunkowo, z jednej strony stymulować produkcję kolagenu, z drugiej - likwidować wszelkie plamki, włoski, zmarszczki i zaczerwienienia.

Urządzenia o specjalnie dobranych częstotliwościach i wysokiej mocy sprawdzają się najlepiej przy depilacji laserowej.

Zabieg polega na oddziaływaniu na skórę światłem za pomocą specjalnej głowicy. Proces nagrzewania tkanki, w niektórych modelach IPL jest kontrolowany poprzez pomiar impedancji skory. Taka funkcja chroni przed oparzeniem skóry i powstawaniem blizn.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń IPL, wiele z nich jest wykorzystywanych w gabinetach i centrach medycyny estetycznej na terenie całej polski. Poniżej podajemy listę firm, które mają duże doświadczenie w produkcji urządzeń tego typu.
Producenci Ci to: Candela, Palomar, Syneron...